motor-17hs4401-2motor-17hs4401-3
Artikelnr: motor-17hs4401 Kategorier: , Etiketter: ,
Kraftfull bipolär stegmotor 17HS4401 i storlek NEMA 17 för 3D-skrivare, CNC-fräsar m.m.
Unit Price:
7 i lager
Beskrivning
Dessa 2-fas hybrid-stegmotorer är kraftfulla och passar utmärkt för 3D-skrivare, CNC-fräsar och självklart även robotar och andra maskiner som behöver exakta rörelser. Motorerna är av storleken NEMA 17 vilket innebär att de är 42x42mm stora. Motorerna har 200 steg per varv vilket ger hög precision vid rörelse. Axeln är 5mm i diameter och har D-form för enkel och säker fastlåsning av drivhjul med hjälp av låsskruv.
Ytterligare information
Vikt 0,28 kg
Dimensioner 42 × 42 × 38 mm
Typ
Bipolär
Steg per varv
200
Stegstorlek
1,8°
Ström
1,7 A
Resistans (spole)
1,5 Ω
Hållmoment
0,40 Nm
Hållmoment (utan ström)
0,022 Nm
Omgivningstemperatur
-20 - +50°C
Isoleringsresistans
100 MΩ
Isoleringsspänning
500 VDC
Längd (kabel)
1000 mm
Diameter (axel)
5 mm
Längd (axel)
22 mm
Standard
NEMA 17
Datablad
Datablad för 17HS4401
Recensioner
Det finns inga recensioner än.
Bli först med att recensera ”Bipolär stegmotor NEMA 17 1,7A”